Ascus Nedir ve Tedavisi

Ascus Nedir ve Tedavisi Smear yapıldıktan sonra bazen sonucunuz ASCUS +askus+ şeklinde çıkabilir.

ASCUS +Atypical+Squamous+Cells+of+Udetermined+Significance+ kelimelerinin kısaltılmış halidir ve mikroskopta izlenen epitel hücrelerinin bazı değişiklikler gösterdiğini, Tedavisi bu değişikliklerin kanser öncüsü mü +displazi+ yoksa iltihabi bir değişiklik mi +inflamasyon+ olduğunun anlaşılamadığı anlamına gelir.

Patoloji uzmanı mikroskopta bazı hücreler görür ama Ascus Nedir ve Tedavisi

Patoloji uzmanı mikroskopta bazı hücreler görür ama bu hücreler displazi mi yoksa inflamasyon mu net olarak belli değildir. Bu durum +ASCUS+ olarak isimlendirilir. +ASCUS+ sonucu çıkan Tedavisi hastalara öncelikle antibiyotik tedavisi verilir ve iltihabi reaksiyon ihtimali ortadan kaldırılır.

+ASCUS+ tanısı konulan hastalar antibiyotik sonrası

+ASCUS+ tanısı konulan hastalar antibiyotik sonrası tekrar değerlendirildiğinde son tanı en sık olarak squamoz metaplazi ve HPV ile ilişkili lezyonlar çıkar. +ASCUS+ olan hastalarda bir diğer yaklaşım HPV DNA tiplendirilmesidir. Biyopsi sonucu CIN 2 CIN 3 olan Tedavisi hastaların %38 inde smear sonucu +ASCUS+ tur.

Sonucu +ASCUS+ çıkan hastalar kendi haline bırakılırsa Ascus Nedir ve Tedavisi

Sonucu +ASCUS+ çıkan Tedavisi hastalar kendi haline bırakılırsa % 68.19’u normale döner, %7.13’ü HSIL’ e ilerler, %0.25’i ise kansere dönüşür. LSIL CIN 1 sonucu gelen hastaların %83 kadarında HPV pozitifliği vardır. LSIL CIN 1 olan hastaların %40-55’inde beraberinde HSIL CIN2 CIN3 bulunabilmektedir.

ASCUS askus olan kişilerin kullanmış olduğu ilaçlar ve doğal destekleyici gıdalar için paylaşım yaptıkları forum ve yorumları için web sayfasını takip edebilir paylaşımda bulunabilirsiniz.

ASCUS FORUM GİRİŞ 

ASCUS FORUM GİRİŞ

+ascus tedavisi+ascus nedir+ascus ve kanser+ascus ve hpv+ascus nedir+ascus nedir+ascus hangi durumlarda görülür