HPV Virüsü Nedir?

HPV Virüsü Nedir? Human papilloma virüs

HPV Virüsü Nedir? Human papilloma virüsü HPV ya da uzun adıylada human papilloma sinirlerede yerleşen bir siğil virüsüdür.

Elimizdede, ayaklarımızdada veya vücudumuzunda herhangi bir yerindede çıkan virüslerde neyse genital bölgede yer alan virüsler ile de aynıdır.

HPV virüsünün yaklaşık 200’ün üzerinde çeşidi bulunur.

Fakat bu virüslerinde farklı tipleride vardır. Dünyada yaklaşık 200’ün üzerinde çeşidide bulunur. Elde, yüzde ya da vücudunda başka yerinde bulunan HPV virüsünün de tipi farklıyken genital bölgede oluşan virüslerin de tipi başkadır.

Kadınlarda HPV virüsü veya erkeklerde HPV virüsü diye ayırt etmeden tanımlamak gerekirse durum budur. Öte yandan sadece kadınlar açısından bakarsak HPV tiplerinden bir kısmı mukozalara yerleşerek rahim ağzında olumsuz değişikliklere neden olur.

HPV Virüsü Nedir? Yüksek Riskli HPV’ler

HPV Virüsü Nedir?Yüksek onkojenik özellikteki bu tipler başta tip 16, tip 18, tip 31, tip 33, tip 35 ve tip 51’dir.

Bir kısmı da mukozal yüzeylerde değil de cilt yüzeylerinde çıkar.

Düşük onkojenik özellikte olan bu türlerin başlıcaları tip 6 ve tip 11’dir.

Erkeklerde HPV virüsü eğer siğil şeklinde vuku bulmuşsa bulaşıcı özellik taşımış olur ve yakılarak tedavi edilmelidir.

HPV VİRÜSÜNDEN KURTULANLARIN YORUMLARI FORUM GİRİŞİ

Ancak kadınlardaki HPV virüsü

Eğer siğil şekline bürünmemişse bulaştırmaz. Ancak kadınlardaki HPV virüsü rahim ağzı kanserine neden olabileceği için daha ciddiyetle ele alınmalıdır.

Çeşitli kanserlerin çeşitli faktörlerle ilişkisi bulunur. Örneğin akciğer kanseriyle sigara arasındaki ilişki yaklaşık yüzde 80’dir.

HPV virüsü ile rahim ağzı kanseri arasındaki ilişki HPV Virüsü Nedir?

HPV virüsü ile rahim ağzı kanseri arasındaki ilişki ise yüzde 99’dur. Yani neredeyse rahim ağzı kanserinin tek nedeni HPV virüsüdür.