HPV + DNA Testi ve tedavisi

HPV + DNA Testi ve tedavisi HPV virüsü tüm dünyada görülen ve hızlıca yayılan bir virüstür. HPV dna testi genital siğiller ascu ve hpv virüsü HPV virüsünün 200 den fazla tipi bulunmaktadır. Bu tipler den 40 tanesi özellikle genital bölgelerde yerleşme eğilimi göstermektedir. Diğer tipler ellerde, ayaklarda, vücutta, ağızda siğillere yol açmaktadırlar.

HPV virüsünün tipini bilmek neden önemli?

Genital bölgede enfeksiyona yol açan HPV dna testi genital siğiller ascu ve hpv virüsü eğer yüksek riskli tiplerden birisi ise serviks (rahim ağzı) kanseri, penis kanseri ve anal kanser gelişme riski yükselir. HPV dna testi genital siğiller ascu ve hpv virüsü  Bu nedenle hangi virüs tipi ile karşı karşıya olduğumuzu anlamak, kanser gelişimini engellemek için bizlere önlem almamıza yardımcı olacaktır.

Genital bölgede enfeksiyona yol açan HPV dna testi genital siğiller ascu ve hpv virüsü bir kısmı da sadece siğil yapan, rahim ağzı, anal ve penis kanserine yol açmayan tiplerdir. Bu tipler çoğunlukla sadece siğile sebep olurlar. Düşük riskli HPV virüsü ile enfekte olduğunu bilmek de hastayı ve doktoru mental olarak rahatlatır.

HPV testi nasıl yapılır? HPV + DNA Testi ve tedavisi

HPV Testi bir PCR testidir. HPV testi aynı zamanda HPV DNA testi ya da HPV PCR testi olarak da bilinir. Örneğin toplanması açısından erkeklerde ve kadınlarda farklılık gösterir.

Kadınlarda HPV Testi nasıl yapılır? HPV + DNA Testi ve tedavisi

Hasta jinekolojik muayene olacak şekilde muayene masasına alınır. HPV testi yapılabilmesi için kadınlardan eğer siğil yok ise vajinal bölgeden alınacak sürüntü yöntemi ile test yapılabilir. Eğer siğil var ise siğillerden bir tanesi ve beraberinde vajinadan sürüntü alınarak koruyucu sıvı içeren transport tüp içerisinde laboratuvara gönderilir. HPV Testi yapılan kadınlarda beraberinde mutlaka smear testi yapılmalıdır. Smear testi için TIKLAYINIZ

HPV + DNA Testi ve tedavisiErkeklerde HPV Testi nasıl yapılır?

Hastada siğil yok ise penis ucundan (üretradan), kasıklardan, torbalardan, penis kökünden pamuklu çubuklar ile sürüntü alınır ve koruyucu sıvı içeren transport tüp içerisinde laboratuvara gönderilir. Eğer siğil var ise siğillerden örnek alınarak koruyucu sıvı içerisine konularak laboratuvara gönderilir.

HPV DNA testi için numune alım süresi yaklaşık olarak 2-3 dakikadır. Siğilden örnek alınacaksa lokal anestezi uygulanır. İşlem sonrası rahatlıkla günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

Ülkemizde en sık görülen yüksek riskli virüs tipleri sırasıyla TİP16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 54, 56, 58’dir.

HPV DNA Testi sonuçları nasıl yorumlanır?

HPV Testi pozitif çıkarsa beraberinde hangi virüs tipi olduğu sonucu da rapor edilecektir.

Eğer tespit edilen HPV tipi düşük risk grubunda yer alıyorsa kanser gelişimi açısından korkmanıza gerek yoktur. Bu HPV tipleri siğil ile kendilerini gösterirler, hatta siğillerin %80den fazlası Tip 6 ve Tip 11 tarafından oluşturulurlar ve düşük risk grubunda yer alırlar. Düşük riskli HPV türleri doğru tedavi ile 1-2 yılda vücuttan atılırlar.

Tespit edilen HPV tipi yüksek risk grubunda yer alıyorsa erkeklerde farklı yaklaşım, kadınlarda farlı yaklaşım sergilenmelidir.

Kadınlarda yüksek riskli HPV tespiti durumunda kolposkopi işlemi uygulanmalı ve doktorun belirleyeceği aralıklarla jinekolojik muayeneleri yapılmalıdır. Kolposkopi hakkında ayrıntılı bilgi için

Erkeklerde yüksek riskli HPV tespiti durumunda kişinin kadın partnerinden HPV testi alınmalıdır. Eğer kadına yüksek riskli HPV bulaşmışsa yukarıdaki protokoller aynı şekilde uygulanmalıdır. Eğer kadın partnere yüksek riskli HPV bulaşı olmamış ise bulaşmayı engellemeye yönelik önlemler (HPV aşısı, prezervatif vb. ) alınmalıdır.

HPV RİSK GRUPLARI VE TİPLERİ

DÜŞÜK RİSK GRUBU HPV + DNA

HPV Tip 6
HPV Tip 11
HPV Tip 40
HPV Tip 42
HPV Tip 43

HPV Tip 44
HPV Tip 54
HPV Tip 55
HPV Tip 61
HPV Tip 62

HPV Tip 64
HPV Tip 71
HPV Tip 72
HPV Tip 81
HPV Tip 83

HPV Tip 84
HPV Tip 87
HPV Tip 89
HPV Tip 9

MUHTEMEL YÜKSEK RİSK HPV + DNA

HPV Tip 26
HPV Tip 53

HPV Tip 66
HPV Tip 67

HPV Tip 68
HPV Tip 69

HPV Tip 70
HPV Tip 73
HPV Tip 52

YÜKSEK RİSK GRUBU HPV + DNA

HPV Tip 16
HPV Tip 18
HPV Tip 31

HPV Tip 33
HPV Tip 35
HPV Tip 39

HPV Tip 45
HPV Tip 51
HPV Tip 52

HPV Tip 56
HPV Tip 58
HPV Tip 59