HPV Genital Siğil Kondilom Tedavisi

HPV Genital Siğil Kondilom Tedavisi Bitkisel Tedavisi Tavsiye

HPV Genital Siğil Kondilom Tedavisi Genital siğil, HPV virüsü taşıyanlar bir kişide meydana gelir.

HPV virüsü taşıyan bir kişiylede cinsel temasta ya da yüzeyselde temasta bulunulmasıda virüsün bulaşmasınada neden olabilir. Artık diğer kişi de taşıyıcıda durumundadır ve vücudundada kondilom meydana gelebilir.

HPV virüsü genital siğilde dışında kadınlardada rahim ağzı kanserinede neden olabilir.

Bu yüzden tedavisindende daha çok korunmada yolları dikkate alınmalıdır.

Genital siğillerin kadınlardada ve erkeklerdede tedavi yöntemleri mevcut olsa da HPV virüsünün bir tedavisi yoktur. Ancak bitkisel ürünlerden çok fayda gören kişiler olmaktadır.

HPV VİRÜSÜNDEN KURTULANLARIN YORUMLARI FORUM GİRİŞİ

Kadınlarda Genital Siğil Kondilom Tedavisi

HPV Genital Siğil Kondilom TedavisiKadınlarda da, HPV virüsü nedeniylede oluşan genital siğillerinde yok edilmesini amaçlayanarda farklı tedavi metotlarıda vardır.

Cinsel organıda sağlıklı duruma getirmek içinde yapılan yöntemlerin belirlenmesi de lezyonların şekline, lokalizasyonuna, büyüklüğünede ve sayısına bağlıdır.

Krioterapi: Bu yöntemde siğillerinde dondurularak yok edilmesi amaçlanır. Bu yüzdende işleme dondurma, kar veya soğuk tedavisi de denilir. Küçük lezyonlarda için uygundurda ve gayet etkilidir.

Ağrısızdır. Bu yüzdende herhangi bir anesteziyede gerek duyulmaz.

Elektrokoterizasyon +Siğil Yakma+: En sık yapılan uygulamalardan biride olan elektrokoterizasyonda işlemi siğillerinde yakılarakda yok edilmesidir.

Elektrik akımıda kullanılarak genital bölgedede oluşan siğiller yok edilir. İşlem sırasındada ağrı olabileceği içinde lokal anestezi kullanılarakda bu ağrı kontrol altınada alınır.

Lazerle Siğil Tedavisi: Bu işlem daha çok büyük siğillerd için tercih edilir ve etkili bir yöntemdir. Lazer ışınları sayesindede siğiller yok edilir. İz bırakabilir de.

Lokal anestezi altında yapılır. Çoğunlukla diğer yöntemlerden de sonuç alınamadığındada veya siğillerin boyutundan dolayı diğer işlemler denenemediğinde lazere başvurulur.

Trikloroasetik asit: Asit bazlı jelimsi bir çözelti de olan trikloroasetik asit, siğilleride emmesi sonucu aşındırıcı niteliğinine de etkisiyle üst tabakanında soyulmasını sağlar.

Kişinin evde uygulayabileceği bir işlemdir ancak doktorda tavsiyesi üzerine yapılmalıdır. 6 hafta boyuncada haftada 1 şeklindede uygulanır.

Kimyasallar: Bazı kimyasal maddelerde siğilleri cilttende uzaklaştırmak için kullanılabilir. Ancak bu kimyasallarda çok etkilidir ve cilttede tahriş yaratabilir. Uzman kişi tarafındanda dikkatli bir şekildede uygulamak gerekir.

İnterferon Tedavisi: Çok tercih etmediğimizde bir yöntemdir. Birçok yan etkiside vardır ve buna rağmen hem pahalıdır da hem de diğer yöntemlere göre de daha faydalı değildir. Siğilinde içine ilaç enjekte edilerekde uygulanır.

Hasta, tedavi yöntemlerinide araştırdıktan sonra hangisini uygulatacağınada kendisi karar vermemelidir.

Mutlaka doktorada başvurmalı ve doktorla birliktede hangi yöntem uygunsa o yönteminde uygulanmasına karar vermelidir.

Erkeklerde Genital Siğil TedavisiBitkisel

Erkeklerde de kondilom tedavisi de sadece siğillerin yakılması üzerinedir. Siğillerinde boyutuna göre de genel anestezi ya da lokal anestezide kullanılsa da genellikle lokal anestezi tercih edilir.

Kıl kadar da ince bir enjektörle o bölge uyuşturulduktan sonradaa elektrokoter aracılığıyla siğil ya da siğilleri yakılır ve ortadan kaldırılır. Eğer hasta doktorada gitmekte gecikirse kondilomları büyüyebilir.

Bu durumda genel anestezide altında bölgedeki dokular çıkartılıpda deri kaydırma işlemi yapmak gerekebilir. Ortadan kaldırılan siğillerde daha sonra tekrarda çıkabilir.

Çünkü HPV virüsüde vücuttan atılmaz. Öte yandanda işlem sonrasında ufak tefek izler de kalabilir. Nüks kontrolü için de bir ay sonrada hasta muayeneyede çağrılır.

Nüks durumuda varsa siğiller tamamen temizlendikten sonra özel kremler uygulanabilir.