Cin 1 cin 2 cin 3 Nedir?

Cin 1 cin 2 cin 3 Nedir? Cin terimi cervical intraepithelial neoplazi kelimelerinin kısaltılma halidir. Türkçe karşılığı rahim ağzının epitel hücreleri içerisinde sınırlı kanseri anlamındadır. Terimin içerisinde her ne kadar kanser tabiri varsa da bu durum henüz kansere dönüşmemiş bir olayı ifade etmektedir.

Zaten yeni patoloji sisteminde Cin 1 cin 2 cin 3 Nedir?

Zaten yeni patoloji sisteminde (Bethesta Sistemi) neoplazi (kanser) tabiri kaldırılmış yerine lezyon terimi getirilmiştir. Yeni sistemde LSIL ve HSIL ifadeleri kullanılmaktadır. Cin 1 cin 2 cin 3 Nedir? LSIL düşük dereceli epitelyal lezyon, HSIL yüksek dereceli epitelyal lezyon anlamındadır. LSIL Cin 1 ile aynıdır. HSIL Cin 2 ve Cin 3 ile aynıdır. Patoloji raporlarında çoğunlukla her iki sistem kullanılarak sonuç verilir.

Cin 1 cin 2 cin 3 Nedir? tedavisiSmear sonucunda

Cin 1 cin 2 cin 3 Nedir? Smear sonucunda ya da biyopsi sonucunda Cin 1 LSIL sonucu çıkan hastalar hiç tedavi verilmeden kendi hallerine bırakılsalar bunların %62,7’si geriler yani normale döner, %18,6’sı değişim göstermez ve aynı kalır, %18,6’sı ise Cin +Cin 3 HSIL’e ilerler.

Cin 1 LSIL ‘in kansere ilerleme

Cin 1 LSIL ‘in kansere ilerleme ihtimali %0.15 iken Cin 2+Cin 3 HSIL’in kansere dönüşme ihtimali %1.44’ dür. Sonucu Cin 1 (LSIL) çıkan hastalar %47.39 ihtimalle kendiliğinden normale dönerken, Cin 2+Cin 3 HSIL çıkanların %35.03 ‘ü Cin 1 LSIL’ e geriler.